Tbilisi mi však připravilo mnoho překvapení. Je například jedním z mála z míst, kde se křesťané, Arabové i Židé modlí ve společném distriktu, což dokonale definuje harmonii tohoto místa a v dnešním rozpolcená světě dává naději v mírovou oázu.
Cestou z letiště mě zaujal objekt, který výrazně narušoval panorama města. The Biltmore Hotel, jak jsem se později dozvěděl, byl jednou z největších investic Spojených arabských emirátů do turismu města a také prvním skleněným mrakodrapem v hlavním městě, za kterým stála skupina Dhabi.
Situován je na bulváru Rustaveli a v jeho těsné blízkosti stojí budova Národní opery z roku 1851, která byla první svého druhu v oblasti Kavkazu, což vytváří zajímavý architektonický kontrast. Pokud hledáte 5hvězdičkový servis a strategickou polohu ve městě, určitě si rezervujte pokoj na 15. patře, odkud budete mít panoramatický výhled na celé Tbilisi.
MOST NADĚJE
Město má podobnou filozofii jako Bilbao, kde současná architektura přitahuje světovou pozornost a vytváří zajímavý dialog s historií Tbilisi. Prohlídku města určitě začněte na místě zvaném Bridge of Hope (Most naděje), který byl navržen a realizován jako zakázka radnice. 150 metrů dlouhý objekt je určen pro chodce a spojuje historické centrum hlavního města s novým distriktem. Inaugurován byl v květnu 2010 a okamžitě se stal dominantou řeky Kura, která protéká městem. Autorem díla je architekt Michela de Lucchi, který se podepsal i pod rekonstrukci Prezidentského paláce. Úchvatným se objekt stává po setmění díky 1 200 LED žárovkám instalovaným na skleněném povrchu. Light Design měl na starosti francouzský designér Philippe Martinaud a zajímavostí je, že konstrukce mostu byla vytvořena v italských dílnách a do Tbilisi ji přivezlo 200 kamionů.
TBILISI PUBLIC SERVICE HALL
Jednoznačně nejpoutavějším elementem současného Tbilisi, který demonstruje ambice města stát se novou IT destinací Blízkého východu, je Public Service Hall. Místní obyvatelé stavbě dali přezdívku „houbový les“, což jasně odkazuje na strukturu střechy, o kterou se postaral bývalý ředitel benátského Biennale Massimiliano Fuchū s manželkou Doriana. Každý element je kotven nezávisle na fasády samostatným sloupem a ty se v žádném bodě Neprolíná. Stavba s plochou 42 000 metrů čtverečních otevřela občanům Gruzie své dveře v roce 2012 a okamžitě si získala pozornost světových architektonických médií.
NÁRODNÍ BANKA GRUZIE
Tato extravagantní 18-patrová budova oslava brutalismu je povinnou zastávkou během návštěvy Tbilisi. Současné sídlo Národní banky Gruzie navrhli architekti George Chakhava a Zurab Jalaghania. Chakhava byl v sedmdesátých letech ministrem dopravy a tato zakázka spadala pod jeho segment, takže projekt realizoval z pozice autora i klienta zároveň.
Kolem návrhu koluje legenda, že se autoři inspirovali konceptem, který český architekt Karel Prager skica pro pražskou čtvrť Košíře, ale ta nebyla nikdy realizována. Návrh budovy nazvaný „Space City“ je registrovaným patentem Gruzie a poukazuje na ideu návratu k přírodě. Vertikální trakty slouží jako kmen stromu a ty horizontální jako jeho koruna a vzdušný prostor, který vzniká mezi nimi patří živočichům, které dotvářejí kolorit města.

Tbilisi vám za jeden víkend dokáže poskytnout harmonický reset. Pokud se vydáte na romantickou procházku po starém městě, začněte svůj den lanovou směrem k vrcholu botanické zahrady, směřujte k vodopádu, který je situován v historickém centru města a určitě nevynechejte zastávku v Abanotunami, což je samostatná „wellness“ čtvrt plná SPA procedur na bázi sirných pramenů. Místní se zde mísí s turisty, což vytváří autentický charakter.
NOVÁ GENERACE
Tbilisi na mě osobně působilo atmosférou jako mix Berlína, Atén a Izraele. Ve starém městě mě nejvíce okouzlila kavárna Shemomechama, která výrazně připomíná estetiku filmů Wese Andersona a jejího současného ducha odráží i zajímavé asian fusion MENU.
Největší hipsterskú slávu však aktuálně zažívá koncept FABRIKA, který se pasuje do polohy nového alternativního ART centra, které mísí street art s filozofií SOHO HOUSE. Malé obchody lokálních designérů, graffiti, coworking space doplněný o služby designového hostelu a velkorysé nádvoří vytvářejí originální kolorit, který odkazuje na tradice, ale zároveň podává svědectví o progresivní nové generaci Gruzie.
UMĚNÍ
Do umělecké agendy vaší cesty Gruzií bych doporučil 2 muzea. Národní muzeum v Tbilisi má na přízemí úchvatnou sbírku historických klenotů, která je velmi inteligentně koncipována jako „kabinet kuriozit“, který vás zcela pohltí.
https://max-finance.cz/jak-zvladnout-splaceni-uveru-behem-materske-dovolene/
https://financepohodlne.cz/ceny-zemniho-plynu-v-evrope-se-v-patek-zvysily/
https://all-finance.cz/prodej-firmy-jak-cely-proces-zvladnout/